• Historia

        • Początki szkoły sięgają 1929 roku. Wtedy była to ośmioklasowa szkoła z salą do muzyki i rysunków oraz kuchnią do nauki, do tego klasą do zajęć praktyczno- technicznych, boiskiem sportowym i salą gimnastyczną.

          Po wojnie rozpoczęła ona swoją działalność 1 września 1946 roku w solidnym, dużym, poniemieckim budynku. Jej organizatorem i pierwszym kierownikiem był pan Roman Popadyniec, wspaniały pedagog i miłośnik młodzieży.

          Początki pracy szkoły były bardzo trudne. Do sześciu oddziałów zapisanych zostało 65 dzieci w wieku 7-15 lat. Liczna grupa przerośniętej młodzieży ze względu na minione lata wojny musiała uczyć się w klasach młodszych. Zdolniejsi z nich już po kilku miesiącach nauki przesuwani byli do klas starszych. Dzieci nie miały ani podręczników, ani zeszytów. Maluchy uczyły się pisać abecadła na odwrocie starych, poniemieckich druków. Spora garstka z uwagi na złe warunki materialne rezygnowała z nauki. Personel oprócz wyżej wymienionego kierownika składał się z dwóch niewykwalifikowanych nauczycieli, którymi byli: p. M. Świderska i p. S. Głębocki, a od II półrocza zatrudniony został także p. Z. Zimmer. Po roku wytężonej pracy, kolejny rok szkolny, tzn. 1947/48 był już okresem o wiele łatwiejszym. Utworzono kolejny, siódmy oddział klasowy. Poziom wieku w poszczególnych klasach w miarę wyrównał się. Dzieci zaopatrzone zostały w zeszyty i niektóre podręczniki szkolne. Powiększyło się także grono nauczycielskie. Pracę podjęli p. B. Łuczyński, p. W. Grządko oraz dwie nauczycielki, które uczyły języka angielskiego. Nauczyciele zaczęli także podnosić swoje kwalifikacje  pedagogiczne poprzez czynny udział w organizowanych dla nich w Jeleniej Górze kursach i konsultacjach.

          Na początku lat pięćdziesiątych nauczyciele zatrudniani w szkole składali ślubowanie służbowe następującej treści:

                          "Ślubuję uroczyście, na powierzonym mi stanowisku urzędowym szczególnie w zakresie wychowania i nauczania powierzonej mi młodzieży, przyczynić się ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej, której wierności zawsze dochowam, umacniać w młodzieży poszanowanie prawa i wierność dla Ludowego Państwa Polskiego, obowiązki mojego urzędu wypełniać gorliwie i sumiennie, ściśle przestrzegać obowiązujących mnie przepisów i stosować się do zarządzeń władz szkolnych, dochować tajemnicy służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności, uczciwości i sprawiedliwości społecznej".

          Nadzór nad szkołą od momentu utworzenia placówki sprawowało Kuratorium Okręgu Wrocławskiego z Inspektoratem Oświaty w Zgorzelcu. Z chwilą utworzenia zbiorczych szkół gminnych, tj. w 1976 roku, szkoła podlegała pod Zbiorczą Szkołę Gminną w Węglińcu do końca 1984 roku. Przez kolejne lata do roku 1990 pieczę nad instytucją sprawował Inspektorat Oświaty i Wychowania w Węglińcu, a od 1990 roku Szkoła Podstawowa w Czerwonej Wodzie istniała jako samodzielna placówka oświatowo - wychowawcza. Od 1 stycznia 1992 roku, uchwałą nr 83/91 z dnia 21 października 1991 roku Rada Miejska w Węglińcu dobrowolnie przejęła prowadzenie szkoły, a burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec miesiąc później tj. 30 listopada 1991 roku zawarł porozumienie z Kuratorem Oświaty w Jeleniej Górze dotyczące prowadzenia przez Zarząd Gminy i Miasta , szkół na terenie gminy.

          Od  1 września  1999  roku  przekształcono  SP w Czerwonej  Wodzie  w  sześcioletnią  SP  o  strukturze  organizacyjnej  klas  I-VI.

                          Szkoła mieści się w poniemieckim budynku, zbudowanym z czerwonej cegły o solidnych, grubych murach. Gmach ten usytuowany jest niemalże w centrum wioski. Powierzchnia budynku wynosi 950 m . Wyróżnić w nim można część podziemną, parter i pierwsze piętro. W części podziemnej znajdują się pomieszczenia gospodarcze, szatnie, kotłownia. Na parterze ulokowane jest nauczanie zintegrowane, a więc klasa O, I, II, III i biblioteka. Oprócz tego znajduje się tutaj sekretariat szkoły, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora szkoły. Na piętrze są następujące gabinety przedmiotowe: matematyczny, przyrodniczy, humanistyczny, informatyczny, języka angielskiego i niemieckiego.

          Nasza szkoła od lat była nie tylko instytucją dydaktyczno - wychowawczą, ale również kulturalną, od lat skupiało się w niej życie kulturalne naszej miejscowości.

          Od 1947 roku do 1956 w szkole organizowane były kolonie letnie dla dzieci pracowników przedsiębiorstw budowlanych z Warszawy. Po dwudziestu latach w 1976 roku ponownie szkoła stała się miejscem wypoczynku letniego, ale tym razem dla dzieci z Górnego Śląska.

          W  szkole  początkowo mieściła się  ochronka dla dzieci, a od września 1960 roku   rozpoczęło swoją działalność przedszkole. Organizowały je panie Cecylia Sołtys oraz Józefa  Górska. Mieściło się ono w dwóch salach na parterze. Stołówka zaś i kuchnia znajdowały się w piwnicy. W roku 1971 przedszkole  przeniesiono do budynku przy ulicy Kościuszki 4. 

          Kuchnia  i  stołówka  funkcjonowały w szkole do 1995 roku.

          W latach 70. kierownictwo szkoły umożliwiło repatriantom ze Wschodu, którzy nie mieli ukończonej szkoły podstawowej, uzupełnienie edukacji na poziomie podstawowym organizując  szkołę wieczorową.

          Na przełomie lat 70. i 80. zorganizowano w naszej placówce szkołę rolniczą przysposabiającą do zawodu, tzw. SPR, która dała możliwość uzyskania kwalifikacji rolniczych.

          Od 1975 roku do 1 września 1987 roku, szkoła była siedzibą Biblioteki Publicznej. Następnie bibliotekę przeniesiono do budynku przy ulicy 3 Maja, a 1992 r. do budynku przy ulicy 5 Grudnia. Od 10 października 2000 roku na wniosek Burmistrza Gminy i Miasta w Węglińcu, Biblioteka Publiczna powróciła do szkoły podstawowej.

          W latach 70. i 80. szkoła była  miejscem prężnie działających drużyn zuchowych i harcerskich, prowadzonych  przez nauczycieli: Czesłwę  Grześków, Teresę Zubel, Krystynę Papla.  Wszystkie dzieci by umundurowane, a klasy różniły się kolorami chust i beretów. Zajęcia  dydaktyczne w klasach młodszych prowadzone były wówczas na wzór  zbiórek zuchowych. W klasie trzeciej  uroczysta obietnica zuchowa wieńczyła nauczanie systemem zuchowym.

          Na przestrzeni lat zmieniała się Polska, nasz region, a także sama szkoła adaptowana wciąż do nowych potrzeb i oczekiwań uczniów.

          W szkole  do  czerwca 1953 roku księża przyjeżdżający z Węglińca uczyli  dzieci religii. Po wielu latach  nauczanie religii wróciło do szkoły w 1990 roku i prowadzone było przez  księdza  Stanisława  Zająca  i  mimo obecności w naszym środowisku dzieci  odmiennych przekonań , to na tle religijnym nie było nigdy konfliktów.

          Szkoła użyczała swoich pomieszczeń innym podmiotom, np.: w 1982 roku do szkoły przeniesiono Ośrodek Zdrowia  na czas remontu budynku przy ulicy 5 Grudnia. Zajmował on dwie sale na parterze i był oddzielony  od innych pomieszczeń szkolnych  ścianą zrobioną  z elementów  drewnianych.

          Pomieszczenia naszej szkoły  od lat były lokalami  wyborczymi  na czas referendum czy też wyborów samorządowych bądź   wyborów do sejmu i senatu .

          Od 1992 roku, kiedy   wprowadzono zwyczaj Opłatka Gminnego, szkoła była współorganizatorem i miejscem, gdzie organizowano spotkania opłatkowe dla mieszkańców Czerwonej Wody.

          Ambasadorem krzewienia kresowej kultury w regionie jest zespół " Podolanie", to właśnie nasza szkoła, od 1997 roku stała się miejscem spotkań członków tego zespołu.

          W szkole  też spotykało się Towarzystwo Diabetyków.

          Nasza szkoła była miejscem, gdzie odbywały się wyjazdowe Sesje Rady Gminy, a w 2003 roku miało miejsce wyjazdowe posiedzenie Zarządu Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej.

          Do naszej gminy w grudniu 2002 przybyli repatrianci z Kazachstanu - dziewięć osób. Dyrektor szkoły już w pierwszych dniach stycznia 2003 r. zorganizowała dla  przybyłych dzieci indywidualną naukę języka polskiego, a dla dorosłych kursu języka polskiego. Zapewniliśmy repatriantom podstawowe podręczniki do nauki historii Polski, literatury itp.

          Szkoła jest instytucją otwartą, która współpracuje w środowisku z Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Klubem Sportowym. Przy szkole natomiast działa Uczniowski Klub Sportowy - Sekcja Zapaśnicza, którego członkowie zdobywają znaczące miejsca w turniejach regionalnych i ogólnopolskich. 

          W szkole od 2000 r. prowadzi działalność świetlica środowiskowa, która opiekuje się dziećmi w godzinach popołudniowych. Swoje funkcjonowanie rozpoczynała ona w wybudowanym w 1936 roku budynku gospodarczym, mieszczącym się obok szkoły, a latach 1993-94 przebudowanym przez młodzież KSM i adaptowanym do potrzeb świetlicy.

           

          Pomieszczenia szkolne:

           

          W pomieszczeniach piwnicznych mieściła się  kuchnia oraz pracownia wychowania technicznego, która   w latach 90. została przeniesiona do sali na piętrze.  W szkole na parterze przez pewien okres była świetlica, pełniąca rolę stołówki.

          Przez wiele lat na piętrze mieścił się gabinet lekarski i była zatrudniona pielęgniarka szkolna.

          Na piętrze też znajdował się gabinet fizyczno - chemiczny dostosowany do przeprowadzania doświadczeń. Jednak po reformie oświaty i zmianie programu nauczania, został zlikwidowany, a w jego miejsce powstała sala komputerowa.

          W lutym 2003 roku pomieszczenia na piętrze, w których mieściła się biblioteka szkolna, wyremontowano i  przeznaczono na pracownię komputerową. Natomiast bibliotekę szkolną przeniesiono do pomieszczeń na parterze. Od początku istnienia szkoły funkcjonowała biblioteka szkolna, a w pewnym okresie były nawet dwie, szkolna i publiczna. Szkolna udostępniała swoje zbiory w godzinach lekcyjnych, a publiczna natomiast w godzinach popołudniowych.

          Szkoła może poszczycić się kontaktami z obywatelami Niemiec -  byłymi mieszkańcami  Czerwonej Wody. Początkowo były to spotkania drużyn piłkarskich, a od 2000 r. są to spotkania byłych i obecnych mieszkańców Czerwonej Wody.

          W ostatnich latach obraz szkoły bardzo się zmienił. Wymieniono kanalizację wodną i ściekową jesienią 2002 roku. Częściowo wymieniono okna, odnowiono parkiet w sali gimnastycznej, wymieniono całą instalację centralnego ogrzewania-jesienią 2003; wymieniono instalację elektryczną w wielu klasach, na korytarzach a  w sali komputerowej

          zamontowano dodatkowe zabezpieczenia.

          W roku szkolnym 2003/04 rodzice pomalowali i odnowili 5 klas, pomogli też przy malowaniu korytarzy. Podjęliśmy również trud oczyszczenia cegieł- tworzących odrzwia  na korytarzach  szkolnych - z farby olejnej.

          W czasie wakacji 2003 roku wykonaliśmy parking co umożliwiło rodzicom i pracownikom szkoły bezpieczne parkowanie. 

          Dyrektor Szkoły nawiązała współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w  Warszawie i na jej zlecenie szkoła organizowała kursy dla rolników i bezrobotnych w zakresie dostosowania polskiego rolnictwa do Unii Europejskiej. Za wypracowane w ten sposób pieniądze  zakupiono  do szkoły jedenaście nowych  komputerów.

          W zamierzeniach na przyszłość w sferze dydaktycznej planujmy zaopatrzenie gabinetów w sprzęt audiowizualny oraz doposażenie w pomoce naukowe, stworzenie gabinetu językowego, skomputeryzowanie biblioteki.

          W sferze gospodarczej planujemy wymianę drzwi wejściowych, , naprawienie ogrodzenia, założenie alarmu w szkole, oraz zagospodarowanie strychu szkoły.       

           

          Uczniowie

          Szczegółowe informacje dotyczące liczby uczniów na przestrzeni lat przedstawia  poniższa tabela.

           

           

          Rok

          szkolny

           

          Liczba

          uczniów

          Liczba

          oddziałów

          Rok

          szkolny

          Liczba

          uczniów

          Liczba

          oddziałów

           

           

          1946/47

          1947/48

          1948/49

          1949/50

          1959/60

          1969/70

          1979/80

          1989/90

          1990/91

           

           

          65

          139

          174

          190

          291

          280

          190

          207

          217

           

           

          4

          4

          6

          6

          15

          14

          8

          8

          10

           

           

          1991/92

          1992/93

          1993/94

          1994/95

          1998/99

          1999/2000

          2000/2001

          2001/2002

          2003/2004

           

           

          222

          216

          225

          218

          230

          193

          168

          167

          168

           

           

          10

          11

          12

          12

          13

          11

          8

          7

          7

           

           

                

           

          Dyrektorzy szkoły  w latach  1945 - 2004

          Roman  Popadyniec  od  14  maja 1946 r  do  września  1949

          Edmund  Fiszer  od  września 1949  do sierpnia  1950

          Jerzy Świderski od  września 1950 do sierpnia 1952

          Stanisław Głębocki od września  1952 do sierpnia 1955

          Franciszek Górski od września 1955  do sierpnia 1958

          Roman Popadyniec od września 1958 do sierpnia 1962

          Zdzisław Biskupski od września 1962 do sierpnia 1965

          Alfred Janicki od września 1965 do sierpnia 1967

          Lucjan Cader od września 1967 do czerwca 1973

          Andrzej Jurczak od września 1973 do pażdziernika 1974

          Bronisława Chmielowska od listopada 1974 do 31 sierpnia 1984

          Szymon Karolak od  1 września 1984 do 30. wrzesnia 1984

          Anna Dudarz od 1 października 1984 do 31 sierpnia 1992

          Czesława Grześków od 1 września 1992 do 31 sierpnia 2002

          Danuta Grabowska od 1 września 2002

           

           

          Nauczyciele zatrudnieni w latach

          1945 – 2003

           

           

          Popadyniec Roman

          Durlit Stanisław

          Zimmer Zenon

          Łuczyński Bronisław

          Prałat Róża

          Głębocki Stanisław

          Markowski Zbigniew

          Maciejewski Albert

          Szymańska Maria

          Biskupski Zdzisław

          Urbański Stanisław

          Bigaska Maria

          Bordyńska Danuta

          Grześkowiak Eleonora

          Kurżyńska Stanisława

          Gumieniak Zdzisław

          Świderska Maria

          Gumieniak Jadwiga

          Wasylik Genowefa

          Błońska Bronisława

          Szydłowska Danuta

          Sroczek Maria

          Chmielowska Bronisława

          Dudarz Anna

          Cader Władysława

          Cader Lucjan

          Sołtys Kazimierz

          Janicki Alfred

          Bełcik Mirosława

          ks. Jerzy Hoffman

          Józef Otton

          Zjawin Władysława

          Gadżała-Zator Janina

          Michałek Czesław

          Łuczyńska Zofia

          Grela Genowefa

          Żyrałko Zbigniew

          Sawa Maria

          Sawa Edward

          Urwanow - Dryhusz  Lidia

          Stępniewicz Teresa

          Ziemba Halina

          Ziemba Stanisław

          Filipiak Halina

          Rawluk Lucyna

          Rogala Emilia

          Zubel Stanisław

          Łakoma Danuta

          Kaźmirak Grażyna

          Klepajczuk Urszula

          Jurczak Anna

          Jurczak Andrzej

          Karolak Szymon

          Burda Tadeusz

          Grześków Czesława

          Słobodzian Danuta

          Papla Krystyna

          Matuszyk Laura

          Kozłowska Krystyna

          Szewczuk Grzegorz

          Buciuto Zbigniew

          Zator - Frączek Halina

          Zarobny Henryk

          Kwiecień Jarosław

          Majko Jarosław

          Jarymowicz Stanisław

          Lichorad Bogusław

          ks. Zając Stanisław

           

           

                              

                               

          Absolwenci

           

          W roku 1947 szkołę opuścili jej pierwsi absolwenci. Było ich 7. Troje z nich kolejne swoje kroki skierowało do gimnazjum. Pozostali ukończyli naukę na tym pierwszym etapie kształcenia. W następnych latach kończyli szkołę kolejni absolwenci W latach 1945 - 2003 Szkołę Podstawową w Czerwonej Wodzie ukończyło 2087 absolwentów. Wiele z nich zajmuje eksponowane stanowiska, pełni ważne funkcje zawodowe i społeczne. Jesteśmy dumni z naszych absolwentów.

           

          Pracownicy administracji i obsługi

           

           

          Sapiszczuk Józef

          Szyszka Piotr

          Cichocki Jan

          Helik Maria

          Helik Rudolf

          Sokołowska Domicela

          Żółta Anna

          Fekieta Andrzej

          Zator Michał

          Głębocka Halina

          Bobko Emilia

          Kwiecień Kazimiera

          Figura Renata

          Czarna Franciszka

          Olbert Krystyna

          Michalska Teresa

          Pełka Anna

          Fekieta Ewa

          Kujawa Zofia

          Sawicka Wanda

          Musielak Mariusz

          Kaczorowska Maria

          Kosiński Tadeusz

          Fostek Maria

          Sempryk Janina

          Mazurkiewicz Marek

          Grześków Jan

          Kudyba Aleksandra

          Bęćkowska Bronisława

          Gołaczyńska Stanisława

          Brzozowska Teresa

          Mróz Daniel

          Puzon Marek

          Maćków Łukasz

          Kulesza Maria

           

           

                                                      

           

          Od w/w osób zależał wygląd, estetyka, bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie placówki. Składamy im słowa wdzięczności i uznania.

           

          Pracownicy szkoły w roku 2007

           

          Grabowska Danuta - dyrektor szkoły

          Kulesza Joanna - nauczyciel nauczania zintegrowanego

          Zubel Teresa - nauczyciel nauczania zintegrowanego i sztuki

          Frączek Janina - nauczyciel matematyki, techniki, informatyki

          Wyszyńska Anna - nauczyciel języka  polskiego, historii

          Błauciak Jolanta - nauczyciel przyrody, nauczania zintegrowanego

          Wojciechowska Małgorzata – nauczyciel nauczania zintegrowanego

          Kościński Sławomir - nauczyciel języka angielskiego

          Adaszkiewicz Maciej - nauczyciel informatyki

          Fink Anna - nauczyciel języka niemieckiego

          Kożuszko Wojciech - nauczyciel wychowania fizycznego

          Śliwińska Bożena – pedagog szkolny

          Łuczyńska Jadwiga - sekretarz szkoły

          Kotkowska Ryszarda - pracownik obsługi

          Bęćkowska Maria - pracownik obsługi

          Maćków Andrzej - konserwator

          Wojciechowski Robert - pracownik sezonowy


    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie
      • 75 77 80 285 503 073 367
      • Kolejowa 22 59-940 Węgliniec Poland
      • Poniedziałek: 7:00- 14:00 Wtorek: 7:00- 14:00 Środa: 7:00- 14:00 Czwartek: 7:00- 14:00 Piątek: 7:00- 14:00
      • Lilla Ławniczak
      • www.spczerwonawoda.edupage.org
  • Galeria zdjęć

      brak danych