KONCERT "Najpiękniejsze polskie piosenki"
W dniu 22 listopada 2018 roku gościliśmy muzyków Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz”, z koncertem pt.: „Najpiękniejsze polskie piosenki”. Uczniowie mieli okazję poznać wybrane utwory polskie, począwszy od średniowiecznej pieśni „Bogurodzica”, przez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, Polonez A-dur op.40 nr 1 Fryderyka Chopina czy Kujawiaka Henryka Wieniawskiego. W dalszej części wysłuchali piosenek dla dzieci śpiewanych w czasie zaborów, m.in.: „Wlazł kotek” i „Chodzi lisek” oraz wspólnie z artystami zaśpiewali pieśni patriotyczne „Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani” oraz współczesną piosenkę „Jestem Polakiem”. Dzisiaj gromkie brawa otrzymali muzycy od uczniów ale i nasi uczniowie zasłużyli na WIELKIE BRAWA.
List z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka
Nie ma dzieci – są ludzie…
Janusz Korczak
Drodzy i Szanowni,
20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka.
Jego coroczne obchody przypominają o szczególnej roli Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, na świecie nazywanej Ojczyzną Praw Dziecka – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw najmłodszych. To dzień, w którym głośniej niż zwykle mówimy o prawach dziecka, przypominając, że są one niezbywalne i należy je zawsze respektować.
Drodzy Młodzi Przyjaciele,
już po raz ostatni jako Rzecznik Praw Dziecka, gdyż po 10 latach kończę swoja drugą i ostatnią kadencję na tej funkcji, z całego serca życzę Wam aby Wasze prawa zapisane m.in. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwencji o prawach dziecka były zawsze i bezdyskusyjnie przestrzegane. Pamiętajcie, że macie prawo domagać się od dorosłych pełnego respektowania przysługujących Wam praw. To nie są przywileje za dobre sprawowanie. Macie je dlatego, ze Jesteście ludźmi. Nie zapominajcie proszę, że każdego człowieka, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia, koloru skóry, czy wyznawanej religii, należy traktować z godnością i należnym mu szacunkiem. Proszę też abyście pamiętali, że tam gdzie kończą się Wasze prawa zaczynają się prawa drugiego człowieka i nie można korzystając ze swoich praw naruszać praw drugiego człowieka. Życzę Wam wspaniałego, bezpiecznego i pogodnego dzieciństwa.
Drodzy Dorośli,
prawa dziecka nigdy nie stały i nie stoją w opozycji do praw osób dorosłych – są tak samo prawami człowieka. Nie są one żadnym dodatkiem do systemu ochrony praw człowieka ale równorzędnym i niezbędnym jego elementem. Uszlachetniają ten system i czynią, że wszystkie dzieci są bezpieczniejsze. Uczmy zatem dzieci ich praw i tego jak w mądry sposób z nich korzystać. Chciałbym aby prawa dziecka były dla wszystkich dorosłych codziennością, oczywistością i nie podlegały kontestacji, gdyż służą one jedynie ochronie dobra najmłodszych.
W tym szczególnym dniu pragnę przypomnieć przesłanie Ireny Sendlerowej, której rok obecnie obchodzimy: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. – tym Dobrem we współczesnym świecie może być ochrona praw najmłodszych oraz traktowanie ich z należnym szacunkiem, nie tylko dzisiaj, ale przez każdy dzień w roku.
Serdecznie pozdrawiam. pozostaję z wyrazami szacunku
Wasz Rzecznik
Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018)
Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu
Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka
Dolnośląski Konkurs "Poprawnie piszę, pięknie mówię"
W dniu 15 listopada 2018r. uczniowie klasy 3 uczestniczyli w Dolnośląskim Konkursie „Poprawnie piszę, pięknie mówię”. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczniowie pisali dyktando, które miało formę listu, natomiast w drugiej części, pisali opowiadanie na dowolny temat. Poniżej jedno z opowiadań.
„Wpadka u babci” – Wiktor Werpulewski klasa 3
W ostanie wakacje, gdy pojechałem do babci Irenki, miałem niezłą wpadkę a nawet dwie. Babcia mieszka z ciocią Martą, czyli jaj córką, wujkiem Irkiem, mężem cioci Marty i moimi kuzynami, Olkiem i Kacprem. Olek ma 10 lat a Kacper 13 lat i to właśnie z nimi miałem te dwie wpadki.
Pierwsza wpadka jest nawet śmieszna. Gdy z Olkiem i Kacprem poszliśmy nad rzeczkę, to chcieliśmy przejść na drugą stronę po powalonym drzewie. Olek nawet sobie poradził, ale ja nie, bo gdy przechodziłem, straciłem równowagę i wpadłem do zimnej wody, ale na ratunek przyszedł Kacper, który pomógł mi wyjść z rzeczki za pomocą patyka, do którego przywiązał linę.
Zaś druga wpadka byłą związana z rowerem. Gdy z Olkiem i Kacprem poszedłem na rowery, miałem bolesną przygodę, gdy przyszłą moja kolej zjechania z górki, to przy samym dole wjechałem na wertep i przeleciałem przez kierownicę, lądując na polu. Moje uczucia były mieszane, bo i płakałem z bólu i się śmiałem.
O tych przygodach nic nie powiedziałem babci, a później nie mogłem się doczekać powrotu do domu.
Polonez dla Niepodległej
9 listopada o godzinie 11:30 na boisku szkolnym zabrzmiał "Polonez" Wojciecha Kilara. Korowód 85 par ruszył w tan, a wszystko to dla naszej jubilatki Niepodległej. Tańczyli zaproszeni goście, przedszkolaki, uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej, pracownicy szkoły i rodzice. Wszyscy dobrze się bawili, pary zajęły całe boisko.
Sukces naszych szóstoklasistów
6 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie pod hasłem "Bezpieczny KRUSnal" . Celem konkursu jest upowszechnianie podstawowych zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym i uświadomienie zagrożeń chorobowych i wypadkowych występujących w środowisku wiejskim. Konkurs- etap powiatowy odbył się w Szkole Podstawowej w Jerzmankach. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z 10 szkół podstawowych powiatu zgorzeleckiego. Uczeń naszej szkoły Szymon Grabowski zajął 1 miejsce !!!! Miłosz Woszczyk zajął 9 miejsce i będą reprezentować naszą szkołę na etapie wojewódzkim. Oskar Odrzygóźdź zdobył wyróżnienie.
Wszystkim uczestnikom Gratulujemy!!!😄
UWALNIAMY KREATYWNOŚĆ TWORZĄC OBIEKTY 3D
We wrześniu w naszej szkole, zostały otwarte nowe pracownie, które powstały w ramach projektu „Poprawa warunków nauczania w Gminie Węgliniec poprzez utworzenie klasopracowni oraz ich wyposażenie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne”, którego beneficjentem była Gmina Węgliniec. Mimo że firma dostarczająca pomoce, nie przeprowadziła szkolenia z obsługi sprzętu, w październiku udało się uruchomić drukarkę Zortrax m 200, która jest na wyposażeniu pracowni komputerowej i wykonać pierwsze wydruki. Na dzień dzisiejszy drukarka stała się super narzędziem w rękach młodych informatyków i ich opiekuna. Wspomnieć należy, że czas realizacji jednego projektu, waha się od kilku do kilkunastu godzin.
Poznajemy Instrumenty- Strunowa parada
Pierwszy koncert z cyklu "W Krainie Pani Muzyki" za nami. Artyści przy pomocy dźwięków zaklętych w strunach arabskiej lutni, gitary flamenco, banjo, ukulele, silent gitar i kontrabasu oraz brzmienia cajonu opowiedzieli o tym, jak myśliwski łuk stał się muzycznym instrumentem.
BohaterON –włącz historię!
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II wzięła udział w akcji: BohaterON –włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów –polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm. Jesteśmy dumni, że możemy choć w ten sposób – pisząc kartki, podziękować Powstańcom , którzy narażali swoje życie i zdrowie w obronie naszej Ojczyzny i Naszej Niepodległości.
DZIEŃ PATRONA
Dzień 16 października jest dniem niezwykle ważnym dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie. To WIELKIE IMIĘ zobowiązuje, a cytat umieszczony na szkolnym sztandarze- „Musicie od siebie wymagać, choćby inni nie wymagali” oraz słowa hymnu szkolnego, niosą ze sobą wielkie wyzwanie dla uczniów i nauczycieli i są naszym drogowskazem w nauce, pracy i życiu. W tym roku, w związku ze 100 -leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości, przypomnieliśmy wskazania Ojca Świętego, które są ciągle aktualne i powinny być ważne dla każdego Polaka. Jan Paweł mówił: „słowo OJCZYZNA, posiada dla Polaków takie znaczenie, którego nie znają inne narody Europy i Świata. To słowo jest nam szczególnie drogie, bo wiąże się z nim wiele ofiar, krzywd i zagrożeń, jakich doświadczył naród polski w swych dziejach. Ojczyzna to Matka”.
Dzień Patrona rozpoczęliśmy od uroczystej parady i mszy św. za Ojczyznę. Następnym punktem było posadzenie dębu – Drzewa Pamięci- symbolu życia i wolności, którego dokonali przedstawiciele władz gminy, powiatu, wsi i szkoły: Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Stanisław Mikołajczyk, Przewodniczący Rady Miasta Węgliniec Waldemar Błauciak, Wicestarosta Powiatu Zgorzeleckiego Mariusz Wieczorek, Prezes OSP w Czerwonej Wodzie Jan Grześków, Dyrektor szkoły Lilla Ławniczak oraz uczniowie. W tym miejscu należą się podziękowania dla Nadleśniczego Nadleśnictwa Węgliniec Pana Wiesława Piechoty, który przekazał nam sadzonkę dębu.
W dalszej części dnia odbyła się uroczysta akademia, która przybliżyła postać Jana Pawła uczniom, a przypomniała rodzicom, nauczycielom i gościom. Wiersze, piosenki, obrazy i wspomnienia sprawiły, że niejedna łza spłynęła po policzku, a głos łamał się przy podziękowaniu. Te emocje były dla wszystkich uczniów, nauką, świadectwem i odzwierciedleniem WIELKOŚCI PAPIEŻA POLAKA. Dziękujemy za Waszą obecność.
„Jan Paweł II- Papież wszystkich wierzących
Wszystkich Polaków- także mój
Podziwiają go dorośli
Kochają go dzieci
Kocham i ja
Jego imię nosi wiele ulic, wiele szkół
Także moja
Jest to powód do dumy.”
Kotulski
Ostania część dnia była bardzo słodka, gdyż na wszystkich czekały „papieskie kremówki”.
Pasowanie na uczniów
4 października 2018 r. dziesiątka uczniów z kl. I została pasowanych na uczniów naszej szkoły. Dzieci z wychowawczynią przygotowały piękny program artystyczny oraz doskonałego krakowiaka. Galeria zdjęć.
Biesiada przy kapuście
W dniu 6.10 2018 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie na zaproszenie zespołu Podolanie, uczestniczyły w wiejskiej imprezie „Biesiada przy kapuście”. Dziewczynki zaprezentowały 5 piosenek ludowych, w tym dwie ze szczególną dedykacją dla Kresowian i o Kresowianach. Poznały też dawny sposób szatkowania i kiszenia kapusty oraz próbowały różnorodnych potraw, w tym kapuśniaku z kaszą i ziemniakami. A wszystko to przy muzyce ludowej prezentowanej przez okoliczne zespoły.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Wszystkie